Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Pracownikowi używającemu prywatnego auta trzeba zrekompensować wydatki

28 stycznia 2009 | Gazeta prawa i podatków | Sylwia Gortyńska

Gdy wykonywanie zadań wymaga ciągłego poruszania się po mieście, podwładny może skorzystać z floty firmowej. Jeśli jednak jeździ swoim samochodem, to szef zwróci mu za benzynę

Jazdy lokalne, popularnie zwane jazdami po mieście, to wyjazdy pracowników w celach służbowych w granicach miejscowości, w której znajduje się siedziba pracodawcy. Przykładowo firma ma siedzibę główną, kilka oddziałów, dzierżawi też magazyny handlowe. Wszystkie budynki znajdują się co prawda na terenie Warszawy, ale położone są w różnych dzielnicach. Odległości są spore – bo magazyn na Białołęce od punktu sprzedaży na Ursynowie dzieli ponad 30 km.

Pracownik administracji wykonując zlecone przez szefa zadania, codziennie pokonuje te odległości. Zajeżdża też na pocztę i do urzędu skarbowego. Odwiedza ponadto biuro rachunkowe oraz kancelarię prawną, które obsługują przedsiębiorcę. Te dwa ostatnie podmioty działają na Bemowie. Pracownik musi się zatem sporo najeździć w obowiązujących go godzinach pracy. Miejscem pracy podwładnego jest Warszawa i województwo mazowieckie. Tak ma wpisane w angażu. Takie codzienne wyjazdy nie są jazdami zamiejscowymi, czyli podróżami służbowymi, które są rozliczane na odrębnych zasadach.

Potrzebna będzie umowa

Jeśli praca wymaga stałego lub bardzo częstego wykonywania jazd lokalnych, taksówka nie jest opłacalna. Podróż autobusem czy innym publicznym środkiem transportu może okazać się zbyt długa, może także wymagać licznych przesiadek. A gdy w grę wchodzi jeszcze przewożenie pakunków czy...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8228

Spis treści
Zamów abonament