Nieodwracalna gorączka Ziemi
Zgubnych skutków zmian klimatu na naszej planecie nie da się już cofnąć – uważają naukowcy zajmujący się badaniami klimatycznymi
Nawet gdyby udało się zatrzymać emisję gazów cieplarnianych do atmosfery, to podwyższona temperatura globu pozostałaby na obecnym poziomie przez 1000 lat.
– Ludzie wyobrażają sobie, że jak zatrzymamy emisję dwutlenku węgla, to klimat w ciągu 100, może 200 lat wróci do normy. To, niestety, nieprawda – mówi klimatolog Susan Solomon z National Oceanic and Atmospheric Administration’s Earth System Research Laboratory w Boulder w Kolorado. Badaczka jest głównym autorem raportu na temat zmian klimatu, który publikuje magazyn naukowy „Proceedings of the National Academy of Sciences“ (PNAS). Susan Solomon jest członkiem Międzyrządowego Zespołu do spraw Zmian Klimatu (IPCC).
Trzeba działać szybko
– Zmiany klimatyczne są powolne, ale niemożliwe do powstrzymania natychmiast – uważa Solomon. Według niej trzeba działać szybko, aby w dalszej perspektywie nie pogarszać i tak już złej sytuacji.
Zmiany klimatyczne są powolne, ale niemożliwe do powstrzymania natychmiast
– To nie tak, jak sobie wyobrażają niektórzy, że wystarczy przestać dymić z komina i w kilka dni powietrze samo się oczyści – przestrzega Alan Robock z Center for...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta