Urlop na żądanie przysługuje bez względu na rodzaj umowy
W terminie wskazanym przez podwładnego pracodawca musi udzielić w każdym roku kalendarzowym czterech dni wypoczynku, jeśli pracownik o nie wystąpi
Czytelniczka pyta, czy obowiązek pracodawcy udzielenia urlopu na żądanie dotyczy także osoby zatrudnionej na okres próbny wynoszący trzy miesiące (od 6 listopada do 5 lutego). Nie ma też pewności, czy taki urlop jest płatny.
Nie ma przepisów ograniczających uprawnienia pracownika przy korzystaniu z takiego urlopu (art. 1672 kodeksu pracy). Jedyne przeszkody mogą dotyczyć należnego wymiaru wypoczynku i zasad jego udzielania przez pracodawcę.
Uzyskania urlopu na żądanie nie hamuje też rodzaj umowy o pracę. Zgodnie z art. 25 § 2 k.p., każdą umowę o pracę może poprzedzić ta na okres próbny, nieprzekraczający trzech miesięcy. Jest to także umowa o pracę, która ma na celu sprawdzenie pracownika przed zaproponowaniem mu zatrudnienia terminowego lub na czas nieokreślony.
Trzeba zgłosić
Urlop na żądanie jest częścią zwykłego urlopu wypoczynkowego. Bez względu na staż pracy i wymiar przysługującego wypoczynku (20 lub 26 dni w roku) każdy zatrudniony może skorzystać z czterech dni na żądanie. Najczęściej dzieje się tak w nagłych sprawach, np. awarii w domu czy choroby członka rodziny. Oczywiście taki urlop jest płatny, bo stanowi element płatnego urlopu wypoczynkowego (art. 152 k.p.).
Co do zasady pracownik zgłasza żądanie urlopu najpóźniej w dniu jego rozpoczęcia, ale do chwili przewidywanego startu swojej dniówki roboczej....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta