Le bon sens... Napoleona Bonaparte
Część zesłania Józef Piłsudski odbył we wsi Tunka w powiecie irkuckim. Przebywało tam wówczas 19 zesłańców, wśród nich Lidia Łojko. Jak wspominała, Piłsudski często recytował im fragmenty dzieł Mickiewicza, szczególnie „Pana Tadeusza”.
Które? Zaryzykowałbym twierdzenie, że znalazły się wśród nich ustępy „Dyplomatyki i łowów” – o Napoleonie zażywającym tabaki i, z pewnością, przedostatnia księga naszej narodowej epopei „Rok 1812” z pamiętnymi słowami:
„Bitwa! gdzie? w której stronie? pytają młodzieńce,Chwytają broń; kobiety wznoszą w niebo ręce;Wszyscy pewni zwycięstwa, wołają ze łzami:»Bóg jest z Napoleonem, Napoleon z nami«”.
Francuski cesarz był ulubioną postacią historyczną Piłsudskiego. Już 12-letni Ziuk w pisanym ręcznie „Gołębiu Zułowskim” pomieścił dwa szkice z refleksjami po...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta