Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Stracone trzy lata

05 marca 2009 | Moje Pieniądze | Cezary Adamczyk
depozyty bankowe
źródło: Rzeczpospolita
depozyty bankowe
akcje 20 największych spółek giełdowych
źródło: Rzeczpospolita
akcje 20 największych spółek giełdowych
najlepsze i najsłabsze fundusze inwestycyjne
źródło: Rzeczpospolita
najlepsze i najsłabsze fundusze inwestycyjne

Tylko fundusz hedgingowy i inwestycje oparte na walutach przyniosły w ciągu ostatnich trzech lat pokaźne zyski. Na bezpiecznych obligacjach zarobiliśmy średnio nieco ponad 4 proc. w skali roku. Natomiast bessa na giełdzie spowodowała w portfelach inwestorów prawdziwe spustoszenie

Po kilkunastu miesiącach bessy zyski wypracowane na giełdzie przez kilka lat – sięgające kilkudziesięciu procent i więcej – zamieniły się w potężne straty. Ten, kto zainwestował w akcje trzy lata temu, do tej pory stracił na nich przeciętnie przeszło 45 proc.

Spośród 209 spółek notowanych na naszej giełdzie przed trzema laty tylko co dwudziesta przyniosła zyski. Ponieważ na parkiecie wciąż utrzymuje się tendencja spadkowa, jeszcze słabsze efekty przyniosła strategia systematycznego inwestowania w akcje (na plusie tylko 8 proc. firm).

Wśród największych spółek korzystnie wyróżnił się Budimex. Zresztą inne spółki budowlane też wypadły dobrze. Trzycyfrową stopę zwrotu uzyskali inwestorzy mający w portfelu akcje Elbudowy, Mostostalu Warszawa czy mniejszych firm: Pemug i Mostostal Płock.

Bessa na giełdzie poważnie uszczupliła też stan posiadania inwestujących w akcje za pośrednictwem funduszy. Dwie trzecie funduszy akcyjnych po trzech latach ma straty przewyższające spadek WIG (minus 45,3 proc.). Zdecydowanie najsłabszy okazał się fundusz Pioneer Akcji Polskich (największy pod względem aktywów). Jego...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8259

Spis treści
Zamów abonament