Można zakazać doręczania listów teściowej
Jeśli wbrew zastrzeżeniu, że przesyłki mają być doręczane tylko do rąk własnych adresata, poczta doręczy je domownikowi, odpowiada za to mimo upływu terminu reklamacji
Tak uznał niedawno Sąd Najwyższy w precedensowym wyroku.
Sprawa ta trafiła na wokandę SN wskutek skargi Przedsiębiorstwa Użyteczności Publicznej Poczta Polska o stwierdzenie niezgodności z prawem prawomocnego orzeczenia. Tym orzeczeniem jest niekorzystny dla poczty wyrok sądu II instancji wydany w sprawie wniesionej przeciwko niej przez Henryka G.
Henryk G. domagał się zasądzenia od poczty 3007 zł przesłanych na jego imię przez komornika sądowego. W sumie komornik wysłał Henrykowi G. od 1 kwietnia 2003 r. do 30 września 2005 r. pod wskazany przez niego adres teściowej, u której Henryk G. mieszkał wówczas z żoną, przekazy na 6003 zł.
Pieniądze z przekazów doręczyciel wręczał domownikom. Zgodnie z art. 26 ust. 2 ustawy z 2003 r. – Prawo pocztowe przesyłka, jeśli nie jest nadana na poste restante, może być wydana ze skutkiem doręczenia m.in. osobie pełnoletniej zamieszkałej razem z adresatem, chyba że adresat złożył w placówce operatora zastrzeżenia dotyczące przesyłki zarejestrowanej lub przekazu pocztowego pod adresem wskazanym na przesyłce lub przekazie pocztowym. Rzecz w tym, że Henryk G. skorzystał z możliwości przewidzianej w tym przepisie i złożył w...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta