Jak zwiększyć zatrudnienie
Wójt wspólnie ze starostą mogą ograniczać liczbę osób pozostających na ich terenie bez pracy m.in. poprzez organizację robót publicznych, prac interwencyjnych czy społecznie użytecznych
Roboty publiczne (prace interwencyjne) to podstawowe metody wypełniania przez samorząd terytorialny ciążących na nim obowiązków względem bezrobotnych, zwłaszcza tych, którzy nie ukończyli jeszcze 25. roku życia, oraz tych, którzy mają więcej niż 50 lat. Takim bowiem osobom powiatowy urząd pracy powinien w ciągu sześciu miesięcy od dnia zarejestrowania przedstawić propozycję zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej, odbycia stażu czy szkolenia, albo przygotowania zawodowego dla dorosłych. Może je również skierować do wykonywania prac interwencyjnych lub robót publicznych (art. 50 ust. 1 ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy).
Propozycję prac interwencyjnych lub robót publicznych powiatowy urząd pracy powinien również złożyć wszystkim bezrobotnym, którzy korzystają ze świadczeń pomocy społecznej w okresie sześciu miesięcy od dnia, w którym utracili prawo do zasiłku, jak również osobom, które zakończyły odbywanie kary pozbawienia wolności i nie podjęły zatrudnienia.
Wniosek do urzędu pracy
Roboty publiczne to zatrudnienie bezrobotnego w okresie nie dłuższym niż 12 miesięcy przy wykonywaniu prac organizowanych przez gminy, spółki wodne i ich związki oraz organizacje pozarządowe zajmujące się statutowo problematyką: ochrony środowiska, kultury, oświaty, kultury fizycznej i turystyki, opieki zdrowotnej,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta