Kiedy pensję i składki zaliczysz do kosztów firmy
Gdy pensja za dany miesiąc jest zgodnie z umową wypłacana w miesiącu kolejnym, możliwość memoriałowego rozliczania składek ZUS w kosztach podatkowych jest uzależniona od tego, czy zostaną wpłacone o miesiąc wcześniej, niż przewiduje to ustawa o ubezpieczeniach społecznych
Od 1 stycznia 2009 r. pracodawcy – zarówno będący podatnikami PIT, jak i CIT – mają możliwość uwzględniania wynagrodzeń i składek ZUS (w tym także składek na Fundusz Pracy oraz Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych) w kosztach podatkowych na zasadzie memoriałowej, a więc w rozliczeniu za okres, którego te wydatki dotyczą. Wynika to z art. 22 ust. 6ba ustawy o PIT (art. 15 ust. 4g ustawy o CIT) – w zakresie wynagrodzeń, oraz art. 22 ust. 6bb ustawy o PIT (art. 15 ust. 4h ustawy o CIT) – w zakresie składek na ubezpieczenia społeczne.
Do końca 2008 r. obowiązywała tylko tzw. metoda kasowa, tzn. wynagrodzenia i składki rozliczane były w okresie, w którym zostały faktycznie zapłacone bądź – w wypadku wynagrodzeń – postawione do dyspozycji.
Wynagrodzenia kosztem bez problemu
Jeżeli chodzi o wynagrodzenia, kwestia ich potrącania nie budzi większych wątpliwości. Stanowią one koszt podatkowy okresu (miesiąca), którego dotyczą, pod warunkiem że zostały wypłacone lub postawione do dyspozycji w terminie wynikającym z przepisów prawa pracy,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta