Era i Plus bronią swoich tajemnic
Czy prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej mógł uchylić zastrzeżenie tajemnicy przedsiębiorstwa operatorów telefonii komórkowej? Rozstrzygnie to Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie
Spółki obawiają się, że dane, których żąda prezes UKE, mogą być wykorzystane przez ich rynkowych konkurentów. Twierdzą też, że skoro przepisy prawa telekomunikacyjnego umożliwiają prezesowi UKE uchylenie zastrzeżenia tajemnicy przedsiębiorstwa, gdy uzna jakieś dane za niezbędne, to staje się ona fikcyjna, a uprawnienia do jej zastrzeżenia – iluzoryczne.
Informacje chronione przed konkurencją
Prezes UKE zażądał od operatorów komórek podania liczby użytkowników telefonów na kartę, którzy od 1 października 2007 r. do 31 grudnia 2007 r. nie zrobili z nich żadnego użytku. Nie przeprowadzili żadnej rozmowy, nie nadali ani jednego SMS. Miało to być niezbędne w związku z wszczętym postępowaniem o ustalenie, czy na rynku komórek występuje skuteczna konkurencja.
Przesyłając żądane informacje, Polkomtel SA – operator Plusa, oraz PTC – operator Ery, zastrzegli, że stanowią one tajemnicę przedsiębiorstwa. Zgadzają się więc na ich wykorzystanie tylko w tym konkretnym celu. Nie wyrażają natomiast zgody na ich publikowanie, także w...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta