Zmniejszają się koszty odpisów podstawowych
Odpisu socjalnego nie nalicza się już na osoby zatrudnione na podstawie umowy agencyjnej czy wykonujące pracę nakładczą
Zakładowy fundusz świadczeń socjalnych tworzą podmioty zatrudniające 1 stycznia danego roku 20 pracowników w przeliczeniu na pełne etaty.
Od 18 marca tego roku pracodawcy już nie muszą w liczbie zatrudnionych, wpływającej na konieczność tworzenia tego funduszu, uwzględniać osób pracujących na innej podstawie zatrudnienia niż pracownicze.
Jest to zgodne z nowym rozporządzeniem ministra pracy i polityki socjalnej z 9 marca 2009 r. w sprawie sposobu ustalania przeciętnej liczby zatrudnionych w celu naliczania odpisu na zakładowy fundusz świadczeń socjalnych (DzU nr 43, poz. 349).
Kogo policzyć
Zgodnie z tym rozporządzeniem w przeciętnej liczbie zatrudnionych ustalanej przez pracodawcę na początku każdego roku uwzględnia się osoby zatrudnione na podstawie umowy o pracę, powołania, mianowania, wyboru lub spółdzielczej umowy o pracę. Pracowników zatrudnionych w niepełnym wymiarze czasu pracy z kolei wykazuje się w przeliczeniu na pełny wymiar czasu pracy.
Warto przy tym pamiętać, że oprócz tych osób w przeciętnej liczbie zatrudnionych stanowiącej podstawę naliczania...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta