Zapłaciłeś za domenę internetową, rozlicz wydatek w kosztach firmy
Czy domenę internetową amortyzujemy, czy wydatki na jej zakup wrzucamy bezpośrednio do kosztów? Organy podatkowe opowiadają się za tym drugim rozwiązaniem
Wydatki na nabycie lub wytworzenie we własnym zakresie domeny internetowej mogą być kosztem uzyskania przychodów na zasadach ogólnych.
Nie ma przepisów, które wyłączałyby je z kosztów podatkowych (tak interpretacja Pierwszego Urzędu Skarbowego w Lublinie z 28 marca 2007 r., P3-415-2/07). Oczywiście warunkiem jest ich prawidłowe udokumentowanie.
To nie jest wartość niematerialna i prawna
Organy podatkowe stoją na stanowisku, że domena internetowa nie może być uznana za wartość niematerialną lub prawną. Powołują się na to, że przepisy ustaw o podatkach dochodowych zawierają zamknięty katalog wartości niematerialnych i prawnych.
W art. 16b ust. 1 i 2 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (dalej ustawa o CIT) i art. 22b ust. 1 i 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (dalej ustawa o PIT) wymieniono te podlegające amortyzacji, z kolei w art. 16c ustawy o CIT i art. 22c ustawy o PIT – te, których się nie amortyzuje. W żadnym z tych przepisów nie znajdziemy nabycia (zakupu) domeny internetowej (tak np. interpretacje: Izby Skarbowej w Warszawie z 28 stycznia 2008 r., IP-PB3-423-393/07-02/KUKM, Urzędu Skarbowego w Wodzisławiu Śląskim z 22 listopada 2006 r., PDFD/4111/I-18/06).
W konsekwencji wydatki...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta