Przewalutuj pożyczkę, unikniesz różnic kursowych i pomniejszysz przychód firmy
Przewalutowanie kredytu (pożyczki) wyrażonego w walucie obcej na złote może obniżyć obciążenia podatkowe przedsiębiorcy
Zdaniem organów podatkowych taka operacja nie prowadzi do powstania podatkowych różnic kursowych, nie ma więc wpływu na przychody i koszty podatkowe. Również późniejsza spłata złotowego przewalutowanego zobowiązania nie niweluje korzyści wynikających z przewalutowania.
Większy przychód lub koszt
Różnice kursowe zwiększają odpowiednio przychody jako dodatnie różnice kursowe, względnie koszty uzyskania przychodów jako ujemne różnice kursowe, jeżeli wartość kredytu (pożyczki) w walucie obcej w dniu jego otrzymania jest niższa (wyższa) od wartości tego kredytu (pożyczki) w dniu jego spłaty, przeliczonej według faktycznie zastosowanego kursu waluty z tych dni (art. 15a ust. 2 pkt 5 w związku z ust. 3 pkt 5 ustawy o CIT).
Przewalutowanie to nie zapłata
Zgodnie z art. 15a ust. 7 ustawy o CIT za dzień zapłaty, prowadzący do realizacji podatkowych różnic kursowych, uznaje się dzień uregulowania zobowiązań w jakiejkolwiek formie, w tym w wyniku potrącenia wierzytelności. Ustawodawca nie wskazuje zatem przewalutowania jako formy spłaty zobowiązania.
Orzecznictwo sądów administracyjnych oraz stanowiska organów podatkowych potwierdzają, że dla celów podatkowych przewalutowanie nie jest traktowane...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta