Kosztowne zmiany dla przewoźników
Unia Europejska wprowadzi w życie w tym roku trzy rozporządzenia z pakietu drogowego. Mają uporządkować przewozy, ale część branży uważa, że służą ochronie rynków największych krajów Europy
Robert Przybylski
Przygotowywane są trzy rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady Europy: w sprawie wspólnych zasad dotyczących warunków wykonywania zawodu przewoźnika drogowego, w sprawie wspólnych zasad dostępu do międzynarodowego rynku przewozów drogowych oraz w sprawie wspólnych zasad dostępu do międzynarodowego rynku dla usług autokarowych i autobusowych. Przewodniczące UE Czechy chcą, aby pakiet wszedł w życie do czerwca br. Dla przewoźników kluczowe jest pierwsze z rozporządzeń. Jak zauważył podczas noworocznego spotkania Polskiej Izby Spedycji i Logistyki prezentujący pierwsze z rozporządzeń mecenas Krzysztof Wysocki z kancelarii Grynhoff, Woźny, Maliński, zastępuje ono unijną dyrektywę 96/26/WE z 1996 roku. Celem jest unifikacja wymogów względem przewoźników i ujednolicenie prawa. W preambule rozporządzenia napisano: „Należy [...] unowocześnić istniejące zasady dostępu do zawodu przewoźnika drogowego, aby zapewnić bardziej jednolite i skuteczniejsze ich stosowanie”. Ekspert rynku transportowego Dariusz Wakuła uważa, że ujednolicenie wymagań będzie korzystne dla branży.
– Nadal w krajach UE mamy niejednolite warunki wykonywania zawodu przewoźnika. Różne są np. naciski na...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta