Co musisz sprawdzić, zanim podpiszesz bilans
Pierwszy kwartał roku to dla większości firm prowadzących pełną księgowość czas zamykania ksiąg rachunkowych i przygotowywania na podstawie danych w nich zawartych rocznych sprawozdań finansowych. Dziś przypominamy, na co zwrócić uwagę, by sprawozdania te były rzetelne
Choć prace związane z procesem zamykania ksiąg i sporządzeniem sprawozdania spoczywają przede wszystkim na działach księgowości, jednak w tym okresie kierownictwo jednostki (firmy, przedsiębiorstwa, spółki, fundacji itd.) powinno szczególnie wnikliwie zainteresować się sferą rachunkowości.
Kierownictwo odpowiada za rzetelność
To przecież kierownik jednostki (w rozumieniu art. 3 ust. 1 pkt 6 ustawy o rachunkowości; dalej uor), tj. zarząd, właściciel, wspólnicy spółek osobowych itd. podpiszą sporządzone sprawozdanie i to oni będą odpowiedzialni – karnie i cywilnie, za jego rzetelność. Zainteresowanie tematem powinni wykazać też członkowie organów nadzorujących (np. w spółkach członkowie rad nadzorczych).
Dla uzasadnienia tych słów warto przytoczyć art. 4a ustawy o rachunkowości, który obowiązuje od 2 maja ubiegłego roku. Zgodnie z nim „kierownik jednostki oraz członkowie rady nadzorczej lub innego organu nadzorującego jednostki są zobowiązani do zapewnienia, aby sprawozdanie finansowe oraz sprawozdanie z działalności spełniały wymagania przewidziane w niniejszej ustawie. Kierownik jednostki oraz członkowie rady nadzorczej lub innego organu nadzorującego jednostki odpowiadają solidarnie wobec spółki za szkodę wyrządzoną działaniem lub zaniechaniem stanowiącym naruszenie obowiązku wynikającego z ust. 1”.
Informacja...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta