Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Świat w martwej naturze

03 kwietnia 1996 | Kultura | MM

Stulecie urodzin Józefa Czapskiego

Świat w martwej naturze

"Gdybym jeszcze mógł żyć, by malować, to jestem pewien, że malowałbym martwe natury, w które usiłowałbym się wkopać aż do granic możliwości, bo tylko na tej drodze można coś odkryć" -- napisał Józef Czapski pod koniec swego długiego życia. Przypadająca na dzień dzisiejszy setna rocznica jego urodzin, uświetniona dwiema otwartymi w Krakowie wystawami, przypomina nam o zasługach Czapskiego-malarza. Ta część jego działalności najdłużej bodaj czekała na uznanie ze strony rodaków, mających kontakt z jego twórczością literacką, docierającą do kraju w pismach drugiego obiegu.

Hołd złożony legendzie

Przed pięcioma laty grono malarzy-jurorów, przyznających nagrodę Cybisa za rok 1990, jednogłośnie przyznało ją Józefowi Czapskiemu. Ze względu na podeszły wiek laureata, podczas uroczystości wręczenia wyróżnienia zastąpiła go krewna. W auli warszawskiej ASP zaimprowizowano niewielki pokaz...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 716

Spis treści
Zamów abonament