Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Lepszy Arafat niż fundamentaliści

03 kwietnia 1996 | Świat | AK

Izraelsko-palestyńska gra w otwarte karty

Lepszy Arafat niż fundamentaliści

W związku z nieustającą presją Izraela na Jasera Arafata, aby wzmógł skuteczność działania przeciwko ośrodkom terroru fundamentalistycznego na podlegających jego kontroli terenach, dwaj działacze palestyńscy ostrzegli przed możliwością zbrojnego starcia między reprezentowanymi przez nich siłami w wojskiem izraelskim.

Na publicznym wystąpieniu w Szchemie Nabil Szaat zagroził, że jeśli dalszy rozwój wypadków zaprowadzi strony w ślepą uliczkę, Palestyńczycy mogą wrócić na drogę walki zbrojnej. Obecnie dysponują armią około 30 tysięcy żołnierzy, rozlokowanych w różnych punktach Autonomii Palestyńskiej. Natomiast sekretarz generalny organizacji Fatah na Zachodnim Brzegu, Maruan Barguti przestrzegł, że jeśli siły izraelskie spróbują wkroczyć do miast na terenie Autonomii, przyjęte zostaną ogniem.

Nie ulega wątpliwości, że wypowiedzi te stanowią sygnał dla rządu izraelskiego, iż jego nacisk na Palestyńczyków osiągnął punkt kulminacyjny i dalsze wzmożenie presji doprowadzić może do eksplozji, której żadna ze stron nie chce.

Izraelska presja ...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 716

Spis treści
Zamów abonament