Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jak ustalać podstawę wymiaru

03 kwietnia 1996 | Prawo | AŚ

Zasiłek chorobowy

Jak ustalać podstawę wymiaru

Agnieszka Ślązak

Wciąż wiele wątpliwości budzi ustalanie podstawy wymiaru zasiłku chorobowego. Problem dla zakładów pracy jest tym ważniejszy, że zasady te mają także zastosowanie (z wyjątkiem ograniczenia podstawy wymiaru zasiłku) do wynagrodzenia wypłacanego pracownikom za pierwsze 35 dni choroby w roku kalendarzowym.

Zasady ustalania podstawy wymiaru zasiłku chorobowego określają: ustawa z 17 grudnia 1974 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz. U. z 1983 r. nr 30, poz. 143 z późn. zm. ); rozporządzenie ministra pracy i polityki socjalnej z 14 lutego 1995 r. w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru i obliczania zasiłków z ubezpieczenia społecznego (Dz. U. nr 19, poz. 95) ; wytyczne nr 4 prezesa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych z 15 grudnia 1996 r. w sprawie niektórych zasad przyznawania i wypłaty świadczeń pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa przysługujących pracownikom (Dz. Urz. ZUS z 1996 r. nr 1, poz. 1) .

Które składniki wynagrodzenia

Przy ustalaniu podstawy wymiaru zasiłku chorobowego uwzględnia się składniki wynagrodzenia z tytułu wykonywania pracy w ramach stosunku pracy, od których ustalono składkę na ubezpieczenie...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 716

Spis treści
Zamów abonament