Balonem nad Ziemią i nad Marsem
Balonem nad Ziemią i nad Marsem
Działająca od ponad 30 lat francuska agencja kosmiczna (CNES) słynie z badań prowadzonych za pośrednictwem startujących w Gujanie Francuskiej rakiet Ariane. Aktualnie rywalizuje ze Stanami Zjednoczonymi o palmę pierwszeństwa w badaniu atmosfery za pomocą balonów kosmicznych. Wykorzystuje je m. in. w meteorologii, astronomii, biologii, geofizyce i planetologii.
Wielki wydłużony bąbel wypełniony 100 tys. m. sześc. wodoru bezszelestnie unosi się ku niebu nad regionem Landes w południowo-zachodniej Francji. 150-metrowej wysokości czasza dźwiga 350-kilogramową gondolę wypełnioną sprzętem badawczym. Wkrótce balon staje się jedynie punktem na niebie. Jego powłoka jest wykonana z polietylenu o grubości mniejszej niż średnica włosa. Rękaw wychodzący z czaszy umożliwia ujście niepotrzebnego nadmiaru gazu.
O wyższości balonu nad rakietą
Balony ręcznie wykonują pracownicy firmy "Zodiac International", zajmującej...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta