Penetrowanie Wschodu
Torpo
Penetrowanie Wschodu
Dwa lata temu po długich dyskusjach załogi i staraniach kierownictwa zostały sprywatyzowane toruńskie Zakłady Przemysłu Odzieżowego Torpo. 51 procent udziałów wykupiła dziewięcioosobowa spółka zawiązana przez kierownictwo zakładu i poznańskiego biznesmena, a pozostałe 49 procent spółka Elegant, powołana przez 750 pracowników.
Majątek zakładowy wyceniono na ówczesne 6, 2 mln złotych. W momencie podpisywania umowy w MPW, kierownictwo wyłożyło czek na sumę 3, 2 mln złotych poręczony majątkiem osobistym i zaciągniętym kredytem. Mniejsze ryzyko podjęli pracownicy. Każdy z udziałowców spółki Elegant musiał zapłacić 2, 2 tys złotych.
Torpo jest w tej szczególnie korzystnej sytuacji, że już od połowy lat osiemdziesiątych połowę wypracowanego zysku przeznaczano na inwestycje i remonty. Po 1989 roku zakłady wykazywały rentowność sięgającą 40 procent, dzięki dobrze wynegocjowanym cenom i kontraktom oraz niekorzystaniu...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta