Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Machu Picchu -- zapomniana kolebka Inków

03 kwietnia 1996 | Gazeta | JP

Machu Picchu -- zapomniana kolebka Inków

Jacek Pałkiewicz

Pod nami rozciąga się majestatyczny łańcuch Andów. Najwyższe po Himalajach góry świata, ciągnące się przez cały kontynent południowoamerykański, od Karaibów po Ziemię Ognistą, to porywająca pięknem składanka zmieniających się nieustannie widoków. Pośród gigantycznych szczytów, często nie zdobytych jeszcze przez człowieka, widnieją pokryte wiecznym śniegiem dymiące wulkany i gołe pożółkłe stoki niższych gór. Po prawej stronie, na zachodzie, błyszczy turkusowy Pacyfik, a z lewej podziwiam zieloną, bezgraniczną niczym morze, tropikalną dżunglę pociętą delikatną pajęczyną srebrzystych rzek.

Ten malowniczy pejzaż jest zapowiedzią pasjonującej podróży do pełnego uroku Peru, kraju, który z różnych powodów zawsze pozostawał poza programem moich podróży pod Krzyżem Południa. Po jednodniowym pobycie w Limie korzystam z oferty seniora Juana Echevarrii, szefa "Foptur", rządowej agencji ds. promocji turystycznej kraju, i wylatuję w kierunku zaginionego świata Inków Machu Picchu, o którym Europa dowiedziała się zaledwie na początku tego stulecia.

Ląduję w Cusco, "Pępku świata", dawnej stolicy najsłynniejszego amerykańskiego imperium przedkolumbijskiego, które wita dziś przybysza ogromnym...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 716

Spis treści
Zamów abonament