Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Konflikt interesów

03 kwietnia 1996 | Moja Kariera | EB

Polityka zatrudnienia w różnych firmach

Konflikt interesów

Czy ta sama osoba może pracować dla dwóch konkurencyjnych stacji telewizyjnych? Jeśli to hydraulik -- nie ma sprawy, ale kiedy na wizji pokazuje się ten sam dziennikarz, raz w telewizji publicznej, drugi -- w komercyjnej, widzowie zaczynają się zastanawiać, czy wszystko jest w porządku?

Z konfliktem interesów mamy do czynienia w różnych sytuacjach związanych z zatrudnieniem. Profesor Xwykłada równocześnie na państwowym uniwersytecie i w prywatnej szkole wyższej. Małżonkowie są zatrudnieni na podobnych stanowiskach w dwóch konkurujących ze sobą firmach. Urzędnicy państwowi prowadzą wykłady i piszą artykuły interpretujące wydawane przez siebie przepisy. Są to przykłady ewidentnego naruszenia zasady unikania konfliktu interesów w pracy zawodowej i życiu osobistym.

Co to jest konflikt interesów?

Tymczasem pracownicy, a często ipracodawcy nie zawsze wiedzą, co to jest konflikt interesów. W wielu regulaminach pracy trudno jest się doszukać wyraźnej definicji tego zjawiska -- takiej, jak np. w kodeksie etycznym pracowników korporacji J. C. Penney, który zatytułowano dosłownie: "Konflikt interesów".

Jeśli pracownik dzieli swoją aktywność zawodową między dwie firmy, z których obie...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 716

Spis treści
Zamów abonament