Informacje
Informacje
5
NR 80(4334) 3 kwietnia 1996
ANALIZY--OPINIE --KOMENTARZE
Wybory do Sejmu i Senatu odbędą się w przyszłym roku. Po ostatnich wyborach prezydenckich będzie to kolejna próba sił o wielkim znaczeniu dla Polski. Warto zatem przyjrzeć się obowiązującym ordynacjom wyborczym. Obie ordynacje -- większościowa do Senatu oraz proporcjonalna do Sejmu mają swoje osobliwości orazwady i w różny sposób wpływają one na wyniki wyborów.
Ordynacja wyborcza do Sejmu
Ordynacja ta -- zastosowana w roku 1993 -- mocno preferuje większe ugrupowania, co sprawiło, że poza Sejmem znalazło się większość ugrupowań solidarnościowych i prawicowych.
Ordynacja ta ma pewne wady. Dwie są najpoważniejsze.
1. Czy ordynacja do Sejmu narusza konstytucyjną zasadę równości?
Do podziału jest 460 mandatów -- z tego 391 mandatów przypada na listy okręgowe, a 69 mandatów na listy ogólnopolskie. Mandaty z list okręgowych dzieli się w okręgach wyborczych. Kraj podzielony jest na 52 okręgi, które z reguły pokrywają się z województwami (wyjątkiem są województwa: warszawskie, które jest podzielone na 2 okręgi, i katowickie, które podzielone jest na 3 okręgi) . Okręgi wyborcze do Sejmu są różnej wielkości. Ilustruje to tabela...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta