Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Tajemnica Amazonki

03 kwietnia 1996 | Nauka i Technika | JP

Tajemnica Amazonki

Wbrew niektórym sceptykom, we współczesnym świecie high-tech i przesadnej konsumpcji, wciąż jeszcze są miejsca zapewniające wielką przygodę, chwile tak bardzo różniące się od jałowego, wypranego z emocji życia przeciętnego mieszkańca dzisiejszego miasta.

Tym razem wyruszam w peruwiańskie Andy, gdzie chciałbym ustalić główne źródło Amazonki, tj. potok dający początek tej rzece. "Rzeczpospolita" informowała już wstępnie o tej wyprawie. Jakkolwiek brzmi to nieprawdopodobnie, ale człowiek z końca drugiego tysiąclecia, który koncentruje swoją uwagę na badaniach kosmosu, ma jeszcze szanse na niejedno odkrycie na naszej rodzimej planecie.

O palmę długości

Weźmy pod uwagę największą rzekę świata -- Amazonkę. W 1883 roku hydrografowie po-

dawali, że średni roczny przepływ tej rzeki wynosi ok. 80 tys. msześc. /sek. W dwadzieścia lat później ocenili go na 100 tys. , a od 1962 roku w fachowej literaturze pojawiła...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 716

Spis treści
Zamów abonament