Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Trzy religie, jedno miasto

03 kwietnia 1996 | Gazeta | MB

". .. Jeśli otobie zapomnę Jerozolimo, niech o mnie zapomni moja prawa ręka, niech mój język przyklei się do podniebienia. .. "

Trzy religie, jedno miasto

Do tych słów pochodzących z jednego z psalmów mógłby się przyznać każdy z mieszkańców Jerozolimy, świętego miasta wyznawców trzech religii -- chrześcijaństwa, judaizmu i islamu. I choć nikt właściwie nie wie, do kogo należy i kiedy powstała Jerozolima wzajemna nienawiść i podejrzliwość panuje tu do dzisiaj. To miasto przez wiele wieków było skąpane we krwi. Zawsze w imię Boga. Tego samego Boga, ale w odmienny sposób czczonego przez swoich wyznawców.

Swary i kłótnie, czasami kończone w sposób tragiczny nie odstraszają jednak ludzi, dla których przyjazd do Ziemi Świętej jest niejednokrotnie celem ich życia. Co roku przybywa tu więc kilkaset tysięcy pielgrzymów i turystów pragnących odwiedzić miejsca związane z ich wiarą i z ich Bogiem.

Żydzi chcieliby, żeby miasto należało do nich ponieważ znajduje się tu grób Dawida, ale to jest nie do przyjęcia dla chrześcijan i muzułmanów. Chrześcijanie uważają bowiem, że miasto powinno być dostępne dla...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 716

Spis treści
Zamów abonament