Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jak wyjść z zapaści

03 kwietnia 1996 | Prawo | ZM

Tworzenie i stosowanie prawa

Jak wyjść z zapaści

Zygmunt Mitręga

Nastały złe czasy dla prawa i nie ma wyraźnych oznak, aby w najbliższym czasie nadeszły lepsze. Zgadzamy się, że prawo jest złe, a jednocześnie nie ma takiej zgodności co do sposobów jego poprawy przez usprawnienie procesu legislacyjnego. Bardzo wyraźnie wynikało to z przebiegu konferencji, jaka odbyła się z inicjatywy Rady Legislacyjnej w Popowie. Uczestniczyło w niej dość reprezentatywne grono praktyków i teoretyków prawa, a także prawników-polityków ("Rzeczpospolita" z 13 grudnia 1995 r. "Eksperci ujawniają, politycy wiedzą swoje") .

Ułomność procesu legislacyjnego jest przyczyną coraz większego chaosu interpretacyjnego i pojęciowego, nawarstwiania się wewnętrznych sprzeczności prawa, co w efekcie prowadzi do rozchwiania jego spójności i częstych niezgodności z ustawą zasadniczą.

Oprócz tego mamy do czynienia z coraz jaskrawszym zjawiskiem złego stosowania prawa, i to nie tylko przez wykorzystywanie występujących w nim luk i nieprecyzyjnych sformułowań, ale także przez stosowanie wykładni contra legem, kiedy norma prawna jest jasna i nie powinna budzić żadnych wątpliwości. To między innymi są te sytuacje, kiedy Trybunał Konstytucyjny odmawiał wykładni, ponieważ rzekomy problem prawny nie istniał.

W Sejmie...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 716

Spis treści
Zamów abonament