Jak wyjść z zapaści
Tworzenie i stosowanie prawa
Jak wyjść z zapaści
Zygmunt Mitręga
Nastały złe czasy dla prawa i nie ma wyraźnych oznak, aby w najbliższym czasie nadeszły lepsze. Zgadzamy się, że prawo jest złe, a jednocześnie nie ma takiej zgodności co do sposobów jego poprawy przez usprawnienie procesu legislacyjnego. Bardzo wyraźnie wynikało to z przebiegu konferencji, jaka odbyła się z inicjatywy Rady Legislacyjnej w Popowie. Uczestniczyło w niej dość reprezentatywne grono praktyków i teoretyków prawa, a także prawników-polityków ("Rzeczpospolita" z 13 grudnia 1995 r. "Eksperci ujawniają, politycy wiedzą swoje") .
Ułomność procesu legislacyjnego jest przyczyną coraz większego chaosu interpretacyjnego i pojęciowego, nawarstwiania się wewnętrznych sprzeczności prawa, co w efekcie prowadzi do rozchwiania jego spójności i częstych niezgodności z ustawą zasadniczą.
Oprócz tego mamy do czynienia z coraz jaskrawszym zjawiskiem złego stosowania prawa, i to nie tylko przez wykorzystywanie występujących w nim luk i nieprecyzyjnych sformułowań, ale także przez stosowanie wykładni contra legem, kiedy norma prawna jest jasna i nie powinna budzić żadnych wątpliwości. To między innymi są te sytuacje, kiedy Trybunał Konstytucyjny odmawiał wykładni, ponieważ rzekomy problem prawny nie istniał.
W Sejmie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta