Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Wybuchające rakiety

03 kwietnia 1996 | Nauka i Technika | PK

Wybuchające rakiety

Kilka dni temu kanał drugi izraelskiej telewizji nadał krótki amatorski film, przedstawiający katastrofę chińskiej rakiety, która rozbiła się 15 lutego 1996 roku. Rakieta spadła na małą wioskę w prowincji Sichuan, zabijając 6 osób i raniąc następnych 57. Autor filmu -- izraelski biznesmen, który jako jeden z nielicznych widział skutki katastrofy, twierdzi, że zabitych było znacznie więcej, a siła wybuchu zniszczyła doszczętnie wszystkie zabudowania w wiosce i w pobliskiej bazie wojskowej.

Rakieta serii Long March 3 Bmiała wynieść na orbitę amerykańskiego satelitę telekomunikacyjnego należącego do konsorcjum Intelsat. Urządzenie, kosztujące 205 mln dolarów, należało do agencji Ruperta Murdocha i firmy Tele Communications. Rakieta w 15 sekund po starcie z centrum kosmicznego Xichang zeszła z kursu, a po następnych 20 sekundach uderzyła o ziemię. "Siła uderzenia była straszliwa. Słychać ją było nawet w promieniu stu kilometrów od centrum eksplozji" -- powiedział w wywiadzie radiowym proszący o anonimowość izraelski biznesmen. Materiał filmowy nakręcony na miejscu katastrofy został przemycony przez granicę i pokazany dwa tygodnie po całym zdarzeniu. "Uderzenie po prostu zmiotło z powierzchni ziemi bazę wojskową i całą wioskę" -- relacjonował Izraelczyk. Sam start był transmitowany przez chińską telewizję "na żywo"....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 716

Spis treści
Zamów abonament