Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Pod gwiazdą polarną

03 kwietnia 1996 | Nauka i Technika | KF

High-tech i "Arctic Shock '96"

Pod gwiazdą polarną

Finlandia, kraina tysięcy jezior i prawie 200 tys. km kw. lasów, które są jej jedynym bogactwem naturalnym ma wiele do zaoferowania, oprócz papieru. Od możliwości aktywnego wypoczynku: narciarstwa, żeglowania, grania w golfa na tafli lodowej po produkty zaawansowanych technologii. Jest typowym przedstawicielem zurbanizowanej cywilizacji.

Bywa często nazywana wielkim parkiem narodowym i nie ma wtym wiele przesady. Jako duży kraj o niewielkiej populacji posiada ogromne połacie nieskażonej niczym przyrody. Możliwości obcowania z dziką naturą są praktycznie nieograniczone, ale nie znaczy to wcale, że trzeba mieszkać pod gołym niebem, w lodowym igloo, myć się w źródłanej wodzie, a żywić czystym powietrzem.

Finlandia jest typowym europejskim krajem i nawet w dalekiej Laponii hotele oferują wymagającym klientom usługi o najwyższym standardzie. Przemysł w warunkach arktycznych buduje elektrownie wodne i wiatrowe. Mimo iż zasoby natury w tym regionie wydają się niezniszczalne, już teraz koncerny energetyczne i zakłady przemysłowe myślą o ich ochronie. Finlandia jest ekologiczna. W kraju tym, w którym prawie 70 proc. powierzchni zajmują lasy, nie wytnie się żadnego drzewa, dopóki nie jest to absolutnie niezbędne. Efekty widać już na przedmieściach Helsinek, gdzie osiedla wyglądają...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 716

Spis treści
Zamów abonament