Ścieżka w cieniu
Likwidacja przez upadłość
Ścieżka w cieniu
Likwidacja upadłościowa, czyli likwidowanie firm znajdujących się wtrudnej sytuacji ekonomicznej z zastosowaniem przepisów ustawy o przedsiębiorstwach państwowych od początku transformacji polskiej gospodarki stanowi jeden zważniejszych obszarów zmian własnościowych. Wystarczy stwierdzić, iż do końca ubiegłego roku w stan likwidacji na podstawie art. 19 wspomnianej ustawy postawiono 1362 przedsiębiorstwa państwowe. W tym czasie likwidacją w celu prywatyzacji (art. 37 ustawy prywatyzacyjnej) objęto 1191 firm, w trybie indywidualnym sprywatyzowano 160 przedsiębiorstw, a 512 spółek włączono do programu Narodowych Funduszy Inwestycyjnych.
Mimo ilościowej dominacji likwidacji upadłościowej na mapie polskiej prywatyzacji stale znajduje się ona w cieniu pozostałych formuł o dpaństwowienia własności. Wynika to z jednej strony ze stosowania w ramach tej ścieżki procedur spoza ustaw prywatyzacyjnych, co dla wielu oznacza, iż nie należy ona do właściwego nurtu przekształceń własnościowych, z drugiej zaś, nie przynosi ona tak spektakularnych efektów, jak choćby duże projekty prywatyzacyjne w ścieżce kapitałowej. Poza wszystkim stan wiedzy na temat rzeczywistych efektów tej porocedury jest stosunkowo niski, co jest rezultatem i złożoności samego procesu, i niedostatecznego przepływu informacji.
Tymczasem...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta