Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Pierwszy krok ku jedności

03 kwietnia 1996 | Gazeta | PJ

Powstała unia rosyjsko-białoruska, protesty w Mińsku

Pierwszy krok ku jedności

Rosja i Białoruś tworzą od wczoraj Wspólnotę Suwerennych Państw. Porozumienie o pogłębionej integracji obydwu krajów podpisali na Kremlu prezydenci Aleksander Łukaszenko oraz Borys Jelcyn. W Mińsku tysiące demonstrantów protestowały przeciwko unii pod hasłem "Niepodległość nie jest na sprzedaż".

Zawarty wczoraj układ przewiduje rozszerzenie współpracy wojskowej, wspólną ochronę granic oraz koordynację polityki zagranicznej. Równocześnie utworzone zostały wspólne organy. Wspólnota gospodarcza z Białorusią kosztować będzie rosyjskich podatników co najmniej miliard dolarów.

W ceremonii podpisania porozumienia wziął udział patriarcha Moskwy i Wszechrusi Aleksy II, który nazwał zbliżenie dwóch bratnich narodów "pierwszym krokiem ku jedności". Prezydent Białorusi wśród celów powstania WSP wymienił likwidację skutków katastrofy czarnobylskiej. Dla Jelcyna najważniejsza jest koordynacja reform gospodarczych. Wśród tysiąca zaproszonych gości obecna była 200-osobowa delegacja działaczy politycznych i kulturalnych z Białorusi, przybyła specjalnym pociągiem z Mińska, by podkreślić jedność kulturalną obu narodów. Jedność ta zamanifestowała się szczególnie...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 716

Spis treści
Zamów abonament