Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Co spada z nieba

03 kwietnia 1996 | Nauka i Technika | BK

Katastrofę o charakterze globalnym może spowodować uderzenie w Ziemię obiektu o średnicy co najmniej 1 km

Co spada z nieba

Ostatnio wiele emocji wzbudziła możliwość upadku na powierzchnię Ziemi satelity chińskiego. W tym wypadku zawiodła ludzka technologia. Co jakiś czas głośno jest jednak o nadciągających z głębi kosmosu nieporównywalnie większych zagrożeniach, do których ludzkość nie przyłożyła ręki. Chodzi o duże planetoidy (zwane też asteroidami) i komety, które mogą uderzyć w Ziemię, powodując katastrofę już nie tylko w lokalnej, ale i w globalnej skali.

Według niektórych oszacowań (np. Chapmana i Morrisona z 1991 r. ) prawdopodobieństwo śmierci przeciętnego człowieka, na skutek zderzenia planetoidy z Ziemią jest ponad trzykrotnie większe niż z powodu katastrofy samolotowej. Takie oszacowanie wynika z rzeczywiście kosmicznej skali skutków ewentualnej katastrofy, której raczej nikt by nie przeżył.

Przeciętna asteroida z grupy Apollo o średnicy 1 km poruszająca się po typowej orbicie niesie energię odpowiadającą detonacji 100 tys. jednomegatonowych bomb termojądrowych. W przestrzeni okołoziemskiej prawdop odobnie znajduje się około 2 tys. asteroid o średnicach większych niż jeden kilometr. Zdaniem astronautów, "najwyżej" tysiąc z nich może zderzyć się z Ziemią. Średnio raz na kilkadziesiąt lat zbliżają się do...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 716

Spis treści
Zamów abonament