Co spada z nieba
Katastrofę o charakterze globalnym może spowodować uderzenie w Ziemię obiektu o średnicy co najmniej 1 km
Co spada z nieba
Ostatnio wiele emocji wzbudziła możliwość upadku na powierzchnię Ziemi satelity chińskiego. W tym wypadku zawiodła ludzka technologia. Co jakiś czas głośno jest jednak o nadciągających z głębi kosmosu nieporównywalnie większych zagrożeniach, do których ludzkość nie przyłożyła ręki. Chodzi o duże planetoidy (zwane też asteroidami) i komety, które mogą uderzyć w Ziemię, powodując katastrofę już nie tylko w lokalnej, ale i w globalnej skali.
Według niektórych oszacowań (np. Chapmana i Morrisona z 1991 r. ) prawdopodobieństwo śmierci przeciętnego człowieka, na skutek zderzenia planetoidy z Ziemią jest ponad trzykrotnie większe niż z powodu katastrofy samolotowej. Takie oszacowanie wynika z rzeczywiście kosmicznej skali skutków ewentualnej katastrofy, której raczej nikt by nie przeżył.
Przeciętna asteroida z grupy Apollo o średnicy 1 km poruszająca się po typowej orbicie niesie energię odpowiadającą detonacji 100 tys. jednomegatonowych bomb termojądrowych. W przestrzeni okołoziemskiej prawdop odobnie znajduje się około 2 tys. asteroid o średnicach większych niż jeden kilometr. Zdaniem astronautów, "najwyżej" tysiąc z nich może zderzyć się z Ziemią. Średnio raz na kilkadziesiąt lat zbliżają się do...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta