Czuwaj nad bezpieczeństwem rzeczy swojej załogi
Będziesz musiał zapłacić nawet za uszkodzone auto, które podwładny pozostawił na firmowym parkingu zgodnie z obowiązującym w zakładzie układem zbiorowym
Prawo pracy nie wskazuje jednoznacznie wymogu należytej pieczy nad rzeczami pracownika oraz skutków jego niedochowania. Niemniej obowiązki szefa w tym zakresie nie budzą żadnych wątpliwości. Choćby z tego powodu, że kodeks pracy gwarantuje podwładnemu wykonywanie pracy w bezpiecznych i higienicznych warunkach. Bezwzględna konieczność zapewnienia ich przez pracodawcę wynika z art. 15 i art. 94 pkt 4 kodeksu pracy.
Regulację tę podniesiono do rangi podstawowej zasady prawa pracy. Oznacza to, że szef musi podwładnemu zapewnić faktyczne bezpieczeństwo, a nie tylko realizować obowiązki wynikające z powszechnie stosowanych zasad bhp. Także z art. 16 k.p., warunkującego stworzenie pracownikowi godziwych warunków socjalno-bytowych, wynika konieczność zaopiekowania się rzeczami osobistymi zatrudnionego na czas trwania pracy.
W szatni lub pancernej szafie
Pracodawca może wydzielić pomieszczenie do przechowywania rzeczy wniesionych przez personel w związku z pracą. Przykładowo będzie to szatnia czy depozyt. Ale jeśli tego nie uczyni, powinien zapewnić załodze możliwość zabezpieczenia tych przedmiotów.
Ten obowiązek może wypełnić w różny sposób, ale pracownik powinien być przekonany, że jego rzeczy osobiste są na tyle bezpieczne, że nie zginą lub nie zostaną...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta