Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Po uprzedzeniu bez odprawy

24 czerwca 2009 | Gazeta prawa i podatków | Sylwia Gortyńska

Oddział naszej firmy kupiła zagraniczna korporacja. Uprzedziliśmy pracowników o wymienionych w kodeksie pracy konsekwencjach przejścia zakładu pracy na innego pracodawcę, w tym o możliwości szybkiego rozwiązania umów. Jeden z pracowników chce skorzystać z takiej opcji. Wraz z pismem zawiadamiającym o odejściu złożył wniosek o wypłatę odszkodowania z ustawy o zwolnieniach grupowych. Czy powinniśmy mu ją wypłacić, jeśli jego sytuacja po transformacji nie uległa pogorszeniu?

Nie Pracownik, który nie zgadza się na przejście do nowego pracodawcy, może w terminie dwóch miesięcy od powyższego zawiadomienia, za siedmiodniowym uprzedzeniem, rozwiązać stosunek pracy.

Tak wynika z art. 231 § 4 kodeksu pracy.

Pracownikowi nie przysługuje wynagrodzenie za okres wypowiedzenia. W tym wypadku umowę o pracę rozwiązuje sam pracownik, a stosunek pracy ustaje po upływie tygodnia od uprzedzenia. W konsekwencji przy...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8352

Spis treści
Zamów abonament