Operowy śpiew dla chorego serca
Słuchanie muzyki wpływa na rytm pracy serca i ciśnienie krwi. Odpowiednio dobrany repertuar może mieć działanie terapeutyczne – dowodzą włoscy naukowcy
Badacze z Uniwersytetu w Pavii we Włoszech mają za sobą całą serię badań, jakie prowadzili w latach 2005 i 2006. Najnowsze wyniki badań wpływu muzyki na układ naczyniowy prowadzone pod kierunkiem dra Luciano Bernardi, profesora interny, naukowcy opublikowali w magazynie „Circulation; Journal of the American Heart Association”.
Najlepsze dla serca i naczyń okazały się arie z oper Giuseppe Verdiego i Giacomo Pucciniego
Wyniki prowadzonych eksperymentów są wielce obiecujące, szczególnie dla rehabilitacji chorych, którzy przeżyli udar lub zawał serca. Najskuteczniejsze okazały się porywające arie operowe z następującymi na zmianę crescendo (stopniowe wzmocnienie natężenia dźwięku) i diminuendo (wyciszanie), na przykład aria Nessun Dorma z opery Pucciniego „Turandot”.
Stale monitorowani
– Muzyka powoduje stałe, dynamiczne i – w pewnych obszarach – przewidywalne zmiany w systemie naczyniowym – powiedział prof. Bernardi. – Zmiany są spowodowane nie tylko przez emocje, które towarzyszą muzyce. Nasze studium wskazuje także na odwrotny kierunek wpływu, zmiany w naczyniach mogą wpływać na...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta