Nie można bez końca korzystać ze świadczeń
Zleceniobiorcy, przedsiębiorcy i pracownicy nie muszą spełniać różnych kryteriów, aby otrzymać zasiłek opiekuńczy. Dla wszystkich wypłacany jest na takich samych zasadach
Nabycie prawa do tego świadczenia nie zależy od okresu opłacania przez ściśle określony czas składki na ubezpieczenie chorobowe. Świadczenie to można otrzymać, jeśli zajdzie konieczność zapewnienia opieki dziecku albo innemu choremu członkowi rodziny od pierwszego dnia ubezpieczenia.
Przypomnijmy, że osoby podlegające ubezpieczeniu chorobowemu dobrowolnie do 15 marca 2007 r. nie mogły nabyć prawa do zasiłku opiekuńczego mimo opłacania składki na to ubezpieczenie. Po tej dacie, w związku z wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego, mogły otrzymać ten zasiłek, gdy sprawowały osobistą opiekę nad chorym dzieckiem lub innym chorym członkiem rodziny. Jednak od 14 czerwca 2008 r. ubezpieczeni dobrowolnie mają prawo do tego świadczenia, także w przypadku konieczności zapewnienia opieki dziecku zdrowemu do ośmiu lat w okolicznościach wymienionych w ustawie o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa.
PrzykładPani Anna, zatrudniona od trzech miesięcy na podstawie umowy-zlecenia, z której podlega wszystkim ubezpieczeniom społecznym (w tym chorobowemu) i zdrowotnemu, przedstawiła zleceniodawcy zwolnienie lekarskie na okres od 10 do 15 czerwca 2009 r.
Jej półtoraroczny syn zachorował. Pani Anna otrzyma zasiłek opiekuńczy mimo tak krótkiego okresu podlegania ubezpieczeniu chorobowemu. Prawo do tego zasiłku przysługuje bowiem od
...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta