Praca na roli tylko uzupełnia staż emerytalny
Kobieta przeszła na wcześniejszą emeryturę po ukończeniu 55 lat. ZUS na podstawie złożonych dokumentów ustalił jej staż pracy na 33 lata (łącznie okresy składkowe i nieskładkowe). Odmówił uwzględnienia okresu pracy w gospodarstwie rolnym rodziców od 29 lipca 1969 r. do 30 września 1972 r., uzasadniając, że takie okresy wlicza się, jeżeli okresy składkowe i nieskładkowe są krótsze od okresu wymaganego do przyznania emerytury w zakresie niezbędnym do uzupełnienia tego okresu, tj. 30 lat. Czy decyzja ZUS była słuszna (w kontekście tekstu Łukasza Prasołka z 31 grudnia 2008 r. „Dzięki pracy na roli można walczyć o wyższą emeryturę”)?
Tak ZUS postąpił właściwie. Czas pracy w gospodarstwie rolnym można uwzględnić przy ustalaniu prawa do emerytury tylko wtedy, gdy okresy składkowe i nieskładkowe są krótsze od okresu wymaganego do przyznania emerytury, w zakresie niezbędnym do uzupełnienia tego okresu. Tak stanowi art. 10 ust. 1...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta