Można sfinansować zakup nie tylko autobusów
Coraz chętniej sięgają zarówno po leasing operacyjny, który nie powoduje wzrostu wskaźnika zadłużenia, jak i zwrotny, pozwalający uwolnić kapitał zamrożony w inwestycjach
vOd kilku lat samorządy organizują coraz więcej przetargów na finansowanie inwestycji leasingiem, zarówno operacyjnym, jak i finansowym. W 2007 r. uruchomiono ponad 240 postępowań o udzielenie zamówienia publicznego na leasing. W kolejnym roku liczba ta wyniosła już 360.
– Lata 2006 i 2007 obfitowały w zamówienia na samochody osobowe, ciągniki siodłowe. Natomiast w 2008 r. pojawiło się mnóstwo zamówień, których przedmiotem był sprzęt specjalistyczny używany przez spółkę komunalną, zakład czy jednostkę budżetową – ocenia Karina Janik, specjalista ds. obsługi transakcji specjalnych w EFL.
Zakłady komunikacji miejskiej coraz częściej korzystają z leasingu autobusów, zakłady oczyszczania miasta biorą w leasing pojazdy asenizacyjne, a zarządy dróg sprzęt niezbędny do należytego ich utrzymania.
– Zmiana struktury zamówień pokazuje, że leasing wkracza w obszary, które do tej pory były zarezerwowane dla zakupów np. gotówkowych. Pozwala to przypuszczać, że liczba ogłaszanych zamówień na tę formę finansowania będzie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta