Ile i za co płacą przedsiębiorcy
Firmy coraz chętniej ujawniają ceny swoich usług. Coraz odważniej chwalą się też klientami i sukcesami, np. sporami, jakie udało im się wygrać z fiskusem
Z roku na rok w naszym rankingu przybywa spółek i kancelarii, które ujawniają szczegóły swojej działalności, nie zasłaniając się tajemnicą zawodową czy klauzulą poufności. Dotyczy to również pobieranych wynagrodzeń, obsługiwanych przez nie firm i transakcji.
Abonament albo stawka
Na to, ile konkretny przedsiębiorca zapłaci za doradztwo podatkowe, składa się wiele czynników. Wszystko zależy m.in. od wielkości firmy, zakresu usługi (czy jest to np. tylko rozliczenie podatku, czy też są to dodatkowe porady czy prowadzenie księgowości) oraz liczby doradców podatkowych, którzy obsługują dany podmiot, a nawet stopnia ich dyspozycyjności i zaangażowania w sprawy klienta. Doradcy zgodnie deklarują, że ceny usług podlegają negocjacjom, a stali klienci mogą liczyć na zniżki.
Na rynku obowiązują różne stawki, które są rozmaicie naliczane. Generalnie większe firmy, które prowadzą skomplikowane sprawy prawnopodatkowe, nie mają stałego cennika, zwykle ustalają cenę indywidualnie. Stałe stawki to raczej domena, choć również nie reguła, w mniejszych firmach.
Jedni jako podstawową formę wynagradzania traktują stawki godzinowe, których wysokość zależy od doświadczenia i kwalifikacji prawników. Dla innych wynagrodzenie za usługę wyceniane jest jako iloczyn stawki godzinowej oraz faktycznego nakładu pracy. Jeszcze inni...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta