Będzie wspólna hipoteka dla kredytu i odsetek
Poprawione przepisy mają usprawnić stosowanie hipotecznego sposobu zabezpieczenia wierzytelności, ale eksperci podkreślają, że mogą też być źródłem nadużyć
Tak wynika z przyjętej w piątek przez Sejm nowelizacji ustawy o księgach wieczystych i hipotece. Nowela to efekt połączenia trzech projektów: poselskiego, komisyjnego i rządowego. Jedna z fundamentalnych zmian wprowadza możliwość rozporządzenia opróżnionym miejscem hipotecznym. Można byłoby tam wstawić całkiem nową hipotekę ustanowioną na rzecz innego wierzyciela. Byłby to przywilej właściciela nieruchomości, który przysługiwałby jednak nie dowolnie, lecz jedynie w granicach wygasłej hipoteki. Przywilej nie dotyczyłby też sytuacji, gdy hipoteka wygasła wskutek egzekucji z nieruchomości. Uprawnienie do rozporządzania opróżnionym miejscem mieliby natomiast także kolejni właściciele. Te przepisy znalazły się w dodawanych art. 1011 – 10111 ustawy.
Dłużnik zdecyduje
Dotychczas miejsce po...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta