Procedura cywilna częściowo po nowemu
Nowe przepisy w istotnym stopniu liberalizują zasady uiszczania opłat sądowych od pism wnoszonych przez zawodowych pełnomocników lub przedsiębiorców – pisze przewodniczący Wydziału Gospodarczego Sądu Rejonowego w Koszalinie
Chodzi o przepisy znowelizowanego 5 grudnia 2008 roku kodeksu postępowania cywilnego, które wchodzą w życie 1 lipca tego roku (DzU z 2008 r. nr 234, poz. 1571). Nowela zmienia również podstawy zwrotu lub odrzucenia pism procesowych w sprawach gospodarczych.
Zawodowi pełnomocnicy
Zawodowi pełnomocnicy (adwokat, radca prawny, rzecznik patentowy) mają obowiązek uiszczania od wnoszonych przez nich pism w sprawach cywilnych opłat sądowych w wysokości stałej lub stosunkowej na zasadzie samoobliczenia, tj. bez wezwania sądu (art. 1302; ten i dalsze przepisy bez podania ich źródła oznaczają k.p.c.).
We wskazanym przepisie został uchylony § 3, wskutek czego zawodowy pełnomocnik nie będzie już zobowiązany do opłacania bez wezwania środków odwoławczych lub środków zaskarżenia, tzn. apelacji, zażalenia, skargi kasacyjnej, skargi o stwierdzenie niezgodności z prawem prawomocnego orzeczenia, sprzeciwu od wyroku zaocznego, zarzutów od nakazu zapłaty, skargi na orzeczenie referendarza sądowego. Dotyczyć to będzie także skargi na czynności komornika (uchwała Sądu Najwyższego z 7 grudnia 2006 r., III CZP 96/06).
Pozostanie obowiązek uiszczania bez wezwania opłat od pozostałych pism wnoszonych przez zawodowych pełnomocników, które w razie nieopłacenia podlegają zwrotowi (art. 1302 § 1). Odnosi się to przede wszystkim do pism wszczynających...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta