Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Ostatnią wolę spisze kierownik USC

25 września 2009 | Gazeta prawa i podatków | Michał Cyrankiewicz

Testament sporządzamy zazwyczaj osobiście w całości pismem odręcznym, zamieszczając datę i podpis. Rozporządzić majątkiem możemy też ustnie

Jak wynika z przepisów kodeksu cywilnego, dokładnie z art. 949 § 2, brak daty nie oznacza jednak, że testament sporządzony własnoręcznie jest nieważny, jeżeli jego treść nie budzi wątpliwości co do zdolności spadkodawcy do jego sporządzenia lub co do wzajemnego stosunku kilku testamentów.

Nie tylko przed wójtem

Przepisy kodeksu cywilnego przewidują również i inne formy, w których testament może być sporządzony. Pierwszą jest spisanie ostatniej woli w obecności notariusza. Wtedy ma on formę aktu notarialnego. Ponadto ustawa przewiduje w art. 951 § 1 możliwość sporządzenia testamentu przed organem wykonawczym gminy (wójtem, burmistrzem, prezydentem miasta) albo przed kierownikiem urzędu stanu cywilnego.

Zaznaczyć w tym miejscu trzeba, że przepis ten dopuszcza spisanie ostatniej woli również w obecności starosty, marszałka województwa, jak i przed sekretarzem gminy czy powiatu. Przepis nie mówi nic o możliwości sporządzenia...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8431

Spis treści
Zamów abonament