Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Niemiec wygrał wyścig w kosmos

25 września 2009 | piątek+ | Krzysztof Urbański
Ameryka wykorzystała pasję  i umiejętności von Brauna
źródło: NASA
Ameryka wykorzystała pasję i umiejętności von Brauna
Ale najpierw zrobiły to hitlerowskie Niemcy
źródło: Forum
Ale najpierw zrobiły to hitlerowskie Niemcy
Konstruktor i jego dzieło. Rakieta, która dowiozła ludzi na Księżyc
źródło: NASA
Konstruktor i jego dzieło. Rakieta, która dowiozła ludzi na Księżyc
Huk silników rakiety Saturn V był słyszalny z odległości 80 km
źródło: NASA
Huk silników rakiety Saturn V był słyszalny z odległości 80 km

Człowiek, który pozwolił Amerykanom wygrać wyścig na Księżyc, profesorski tytuł dostał od Hitlera. Wernher von Braun chciał budować rakiety, a przez całe życie konstruował śmiercionośną broń

W szkole niespecjalnie interesował się fizyką i matematyką, aż do momentu, kiedy wpadła mu w ręce książka „Rakietą w przestrzeń międzyplanetarną” Hermanna Obertha. Podróże w kosmos zafascynowały młodego człowieka i nie opuściły do śmierci. Przez całe życie dążył do tego celu, ale los chciał zupełnie inaczej.

Był potomkiem starego arystokratycznego rodu. Rodzina von Braunów przeniosła się do Berlina, gdyż miejscowość Wirsitz, gdzie się urodził, stała się polskim Wyrzyskiem opanowanym w 1919 roku przez powstańców wielkopolskich.

Kiedy 13-letni Wernher, zgodnie z obrządkiem luterańskim, odbył uroczystą konfirmację, w prezencie od matki dostał teleskop. Już wtedy zdradzał zainteresowanie techniką „wybuchową”. We wspomnieniach opisuje, jak do wózka zabawki przytwierdził fajerwerki i odpalił je w tłumie. Ojciec musiał go potem odbierać z posterunku policji.

W młodości interesował się muzyką: uczył się gry na fortepianie i wiolonczeli. Z pamięci grał Bethovena i Bacha. Chciał zostać kompozytorem, brał nawet lekcje u Paula Hindemitha, słynnego kompozytora tamtych czasów. Fascynacja techniką jednak zwyciężyła i w roku 1930 zapisał się na Politechnikę Berlińską. Tam został członkiem Towarzystwa Lotów Kosmicznych, brał udział w pierwszych testach rakiet na paliwo płynne. Kiedy zakończył edukację uwieńczoną doktoratem na Uniwersytecie Berlińskim, naziści od roku byli już u...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8431

Spis treści
Zamów abonament