Raporty składamy za wszystkich zatrudnionych
Aby powstała konieczność przekazania dokumentów rozliczeniowych, wystarczy, że w danym miesiącu praca była świadczona. Nie ma znaczenia, czy na koniec tego okresu została opłacona
– Pracownik był zatrudniony do 31 sierpnia na umowę o pracę, przy czym wynagrodzenie wypłacono 10 września. Od 1 września firma podpisała z nim umowę-zlecenie. Ta umowa to jedyne jego zatrudnienie i dlatego podlega pod obowiązkowe ubezpieczenia społeczne (dobrowolne chorobowe). Jak to pokazać w dokumentach do ZUS? Gdy z tytułu umowy-zlecenia wynagrodzenie zostanie wypłacone 30 września, mam zrobić dwa RCA – jeden z kodem 30 00, a drugi z kodem 04 11 00? Czy gdy osoba ta nie otrzyma we wrześniu wynagrodzenia ze zlecenia, będą też dwa RCA – jeden z kodem 30 00 (rozliczenie wypłaty z 10 września) i drugie z kodem 04 11 00 „zerowe”? A może ze zlecenia nie sporządza się RCA z kodem 30 00? – pyta czytelniczka DOBREJ FIRMY.
Jeżeli we wrześniu wystąpi wypłata również z umowy-zlecenia, to za ten miesiąc czytelniczka musi złożyć dwa imienne raporty za tę osobę. Jeden raport ZUS RCA z kodem 30 00 xx i z wynagrodzeniem ze stosunku pracy wypłaconym 10 września, jako podstawą wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne, oraz drugi raport ZUS RCA z kodem właściwym zleceniobiorcy i przychodem za wykonanie zlecenia, stanowiącym podstawę naliczenia należności zusowskich.
Również dwa raporty składa, jeżeli we wrześniu zostało wypłacone tylko wynagrodzenie z etatu, a ze zlecenia nie, z tym że raport z kodem 04 11 xx będzie „zerowy”.
Zwolnionego trzeba wyrejestrować... ...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta