Kiedy sprzedaż nieruchomości będzie objęta VAT
Przedsiębiorca, który sprzedaje nieruchomość, musi ustalić, czy doszło do jej pierwszego zasiedlenia. Nie jest to łatwe. Podatkowa definicja tego pojęcia znacznie odbiega od potocznego jego znaczenia
Z ustawy o VAT wynika, że pojęcie pierwszego zasiedlenia należy odnosić nie tylko do budynków mieszkalnych, ale także pozostałych, np. biurowych lub magazynowych. Ponadto trzeba pamiętać, że do pierwszego zasiedlenia nieruchomości może dochodzić kilkakrotnie. Jednocześnie definicja ta jest niezwykle istotna dla prawidłowego naliczenia podatku. To dlatego, że dostawy nieruchomości następujące po dwóch latach od niego są co do zasady zwolnione od VAT. Wcześniejsze przeniesienie własności nieruchomości jest natomiast opodatkowane (od tej reguły także są wyjątki).
Pierwsze zasiedlenie
Zgodnie z art. 2 pkt 14 ustawy o VAT pierwsze zasiedlenie to oddanie do użytkowania, w wykonaniu czynności podlegających opodatkowaniu, pierwszemu nabywcy lub użytkownikowi budynków, budowli lub ich części po ich:
- wybudowaniu lub
- ulepszeniu, jeżeli wydatki poniesione na ulepszenie, w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, stanowiły co najmniej 30 proc. wartości początkowej.
Co oznacza ta definicja w praktyce? Przede wszystkim należy pamiętać, że fakt eksploatowania budynku od wielu lat nie oznacza, że doszło do jego pierwszego zasiedlenia. Jeśli bowiem firma w 1998 r. wybudowała sobie siedzibę (odliczając VAT) na należącej do niej działce i dziś zdecydowałaby się na sprzedaż nieruchomości, to zrobiłaby to w ramach pierwszego zasiedlenia (musiałaby naliczyć 22 proc. VAT)....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta