Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Spełnij żądanie zatrudnionego, który chce pójść na wychowawczy

25 września 2009 | Dobra firma | Grażyna Ordak

Nie możesz odmówić przyjęcia wniosku o takie wolne od pracy. Trudno też będzie rozstać się z pracownikiem w czasie, gdy osobiście zajmuje się dzieckiem

– W ostatnim okresie dziewięciomiesięcznego świadczenia rehabilitacyjnego pracownica urodziła syna i przeszła na zasiłek macierzyński. Pierwszego dnia po powrocie do pracy zażądała urlopu wychowawczego lub bezpłatnego na miesiąc. Pracodawca odmówił jej udzielenia wychowawczego, bo chce z nią rozwiązać umowę o pracę. Zgodził się jednak na miesięczny urlop bezpłatny. Czy postąpił słusznie? A może należało wymagać zaświadczenia lekarza prowadzącego o zdolności do pracy i możliwości udzielenia jej urlopu wychowawczego? – pyta czytelniczka DOBREJ FIRMY.

Pracodawca popełnił wiele błędów i powinien je jak najszybciej naprawić, aby uniknąć słusznych zarzutów podwładnej o naruszenie przepisów i w konsekwencji procesu sądowego.

Wniosek jest wiążący

Pracownica po zakończeniu urlopu macierzyńskiego mogła skorzystać z urlopu wychowawczego. Gwarantuje jej to art. 186 § 1 k.p. Po to, aby opiekować się osobiście dzieckiem, ma prawo przebywać nawet na trzyletnim takim urlopie. I może go podzielić na cztery części do ukończenia przez malucha czterech lat.

Szefowi nie wolno odmówić przyjęcia wniosku pracownika o takie wolne i nie może uzasadniać tego koniecznością rozstania. Od dnia jego złożenia ma związane ręce. Może jednak kwestionować, że pracownica domaga się urlopu wychowawczego natychmiast, w dniu powrotu do firmy.

Rozporządzenie ministra...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8431

Spis treści
Zamów abonament