Fundusz szkoleniowy sposobem na koszty
Firmy dostały nowy patent na podatkowe odliczenia. Wystarczy, że utworzą fundusz na kształcenie pracowników i przekażą na niego pieniądze
Mogą te środki od razu zaliczyć do kosztów, a szkolenie zorganizować dopiero w następnym roku. Jeśli w ogóle nie uda się go zrobić, wykazują przychód. Tak więc przesuwają zapłatę podatku o rok.
Taki jest skutek zmian wprowadzonych 22 sierpnia w pakiecie antykryzysowym. Wynika z nich, że wpłaty na fundusz szkoleniowy obciążają koszty działalności pracodawców. Można je więc zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów, i to od razu podczas wpłaty.
Po roku przychód
Co się stanie, jeśli pracodawca nie wyda środków funduszu na szkolenia? Musi wykazać przychód. Ale nie od razu. Przychodem podatkowym są bowiem środki funduszu niewykorzystane w roku, w którym zostały do niego wpłacone, lub w roku następnym.
– Wynika z tego, że pracodawca, który wpłaci np. w...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta