Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jak chronić sędziów

25 września 2009 | Prawo | Marek Domagalski

Co najmniej 14 lat więzienia miałoby grozić za zabójstwo sędziego, prokuratora czy komornika – to propozycja Ministerstwa Sprawiedliwości po tragedii w Celestynowie

Resort sprawiedliwości przygotowuje zmianę kodeksu karnego. Zabójstwo funkcjonariusza wymiaru sprawiedliwości byłoby zbrodnią kwalifikowaną, zagrożoną karą co najmniej 14 lat więzienia, podczas gdy teraz dolna granica zagrożenia wynosi osiem lat.

To reakcja po wtorkowej strzelaninie podczas wyjazdowego posiedzenia sądu. 77-letni uczestnik sporu dotyczącego podziału majątku zastrzelił żonę i syna oraz postrzelił szwagra i sędzię.

– Sprawa toczyła się od 14 lat, prowadziło ją kilkoro sędziów, a wyjazdowe sesje odbywały się w tym domu już wcześniej. Nic nie zapowiadało takiego zdarzenia – powiedziała „Rz” Agnieszka Wyszomirska, ranna sędzia.

Kary, policja, szkolenia

– Ta tragedia skłoniła nas do działań, których efekty powinny w przyszłości zapobiec podobnym zdarzeniom. Chodzi o to, aby sędziowie, prokuratorzy, komornicy czy kuratorzy mieli poczucie, że są pod specjalną ochroną państwa – mówi Krzysztof Kwiatkowski, sekretarz stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości.

Wkrótce do wszystkich sądów trafią pisma, w których MS będzie namawiać sędziów, aby gdy...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8431

Spis treści
Zamów abonament