Kurort rozkwita dzięki dotacjom
Głównymi atrakcjami miasta są park zdrojowy i Starówka. Miasto jest modernizowane, powstają oczyszczalnie, ścieżki rowerowe, rewitalizowane są śródmiejskie kamienice. Żeby utrzymać status uzdrowiska, samorząd musi dalej inwestować, m.in. w przebudowę drogi wojewódzkiej
Kurort musi spełniać znacznie wyższe kryteria pod względem ochrony środowiska niż inne miasta. – Obowiązują nas strefy ochronne wokół dzielnicy uzdrowiskowej, w których nie można prowadzić wielu rodzajów działalności gospodarczej – mówi Barbara Nowak, burmistrz Połczyna-Zdroju. Z myślą o środowisku i rozwoju funkcji uzdrowiskowej miasta przeprowadzono gazyfikację i zbudowano oczyszczalnię ścieków. Kolejna pilna inwestycja to przebudowa drogi wojewódzkiej.
– Trzeba przebudować drogę nr 163, czyli trasę przelotową z kierunku Poznania i Wałcza do Kołobrzegu i nad morze. To spowolni ruch w mieście (powstaną dwa ronda) i zatrzyma w Połczynie tranzyt turystyczny. Prace rozpoczną się w najbliższych tygodniach. Oprócz tego konieczna jest budowa łącznika dróg wojewódzkich 163 i 173 na południe od miasta i ta inwestycja ma związek z uzdrowiskowym statusem miasta – mówi Barbara Nowak.
Obecnie droga wojewódzka 173 z Drawska Pomorskiego do Połczyna na odcinku około 2 km biegnie wzdłuż granicy strefy A ochrony uzdrowiskowej. – Strefy ochrony uzdrowiskowej wynikają z ustawy o gminach uzdrowiskowych i każda ze stref oznacza określone ograniczenia mające chronić walory uzdrowiskowe. Np. w strefie A (o najostrzejszych rygorach) nie można budować nawet domków jednorodzinnych, nie mówiąc już o obiektach gospodarczych i...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta