Winne „naj” - subiektywny przewodnik Marka Bieńczyka
Niepowtarzalne tarasy w Douro
NWiele miejsc w winiarskiej Europie jest nadzwyczajnej urody, trudno wybrać najpiękniejszy region. Ja stawiam na portugalskie Douro. Nie wiadomo czemu (lub komu?) przypisać większe zasługi – naturze, która rozłożyła nad rzeką niezwykłe wzgórza, czy człowiekowi, który nadał winnicom na stokach fantastyczną rzeźbę.
Tu powstaje najsłynniejsze słodkie czerwone wino świata, porto, którego najlepsze roczniki mogą się starzeć przez kilkadziesiąt lat, a od dekady również poważne, ujmujące pełnią materii i bardzo ostatnio modne wina wytrawne.
Przyszłość w Grecji
Miasta greckie rzadko wzbudzają zachwyt, ale Nauplion na Półwyspie Peloponeskim, ze swą włoską architekturą (skutek trzydziestoletniej okupacji weneckiej), jest rzadkiej urody. Z winnic leżących wokół miasta pochodzi czerwone wino Nemea, warto po nie sięgnąć.
Wspominam o nim, bo Grecja to najbardziej obiecujący kraj winiarski na nadchodzące lata. Dzięki bogactwu szczepów autochtonicznych Grecja ma ogromną szansę wzbogacenia winiarskiej Europy. Odmiany lokalne, rosnące w różnych częściach kraju, lecz najciekawsze na Peloponezie i na wyspach, przynoszą nowe smaki. Są to wina oryginalne i niepowtarzalne, ile można pić identycznych marlotów, cabernetów czy chardonnay. Te odmiany są również w Grecji uprawiane,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta