Unijna Temida w przededniu radykalnych zmian
Ledwie wspólnotowy Sąd Pierwszej Instancji osiągnął dorosłość, a już, w związku ze stałym wzrostem liczby wnoszonych do niego spraw, musi kłaść podwaliny pod reformę – pisze prezes tego sądu
Podczas konferencji w Luksemburgu 25 września 2009 roku Sąd Pierwszej Instancji Wspólnot Europejskich (Sąd) świętować będzie 20. rocznicę utworzenia, a dokładniej – objęcia funkcji przez jego pierwszych członków, którzy 25 września 1989 r. złożyli ślubowanie przed Trybunałem Sprawiedliwości Wspólnot Europejskich (Trybunał).
Rozszerzanie właściwości
Decyzja Rady z października 1988 r. o utworzeniu Sądu miała trojaki cel: rozszerzenie europejskiego systemu sądowniczego o organ powołany do rozpoznawania skarg wymagających pogłębionej analizy złożonych stanów faktycznych, ustanowienie dwuinstancyjności sądownictwa dla zwiększenia ochrony podmiotów prawa oraz umożliwienie Trybunałowi skoncentrowania się na jego podstawowej misji, jaką jest zapewnianie jednolitej wykładni prawa wspólnotowego. Sądowi powierzono początkowo zadanie rozpoznawania sporów w szczególności z zakresu prawa konkurencji.
Z biegiem lat jego właściwość była stopniowo rozszerzana, obecnie Sąd rozpoznaje – z nielicznymi wyjątkami – wszystkie skargi wnoszone przez jednostki, przedsiębiorstwa i państwa członkowskie na decyzje podjęte przez instytucje i organy Unii Europejskiej. W pierwszej instancji zatem – albowiem podlega on kontroli Trybunału w kwestiach wykładni prawa – podstawowym zadaniem Sądu jest zapewnienie poszanowania prawa przez organy decyzyjne Unii (w...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta