Fiskus przyzna ulgę, gdy złożymy dobrze uzasadniony wniosek
Brak środków na zapłatę podatku to często za mało, aby urzędnicy zgodzili się na odroczenie terminu płatności podatku, rozłożenie go na raty albo umorzenie części lub całości należności
Kryzys, brak zapłaty za faktury od kontrahentów powoduje, że właściciele firm często nie mają na zapłatę podatku fiskusowi. Czy mogą liczyć na pomoc? Tak, choć niełatwo ją otrzymać. Przedsiębiorcy mogą występować o ulgi w zapłacie podatku na podstawie art. 67b ordynacji podatkowej. Mogą się starać o odroczenie terminu płatności podatku lub rozłożenie zapłaty podatku na raty. Mogą również złożyć wniosek o odroczenie lub rozłożenie na raty zapłaty zaległości podatkowej wraz z odsetkami za zwłokę lub o umorzenie w całości lub w części zaległości podatkowych.
Trzy preferencje
Ulgi w spłacie zobowiązań podatkowych, o które może się starać przedsiębiorca, można podzielić na trzy grupy. Po pierwsze będą to ulgi, które nie stanowią pomocy publicznej.
Po drugie ulgi, które stanowią pomoc de minimis – w zakresie i na zasadach określonych w bezpośrednio obowiązujących aktach prawa wspólnotowego dotyczących pomocy w ramach zasady de minimis (przyznając taką pomoc, organ podatkowy powinien zażądać od przedsiębiorcy informacji o tym, czy uzyskał ją już wcześniej – w ciągu ostatnich trzech lat).
Trzecia grupa to ulgi w spłacie zobowiązań, które stanowią pomoc publiczną, w tym w ramach tzw. wyłączeń grupowych,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta